Rodzinne wczasy w górach

urlop z dzieckiem

Rodzinny wyjazd w góry musi zostać dobrze zaplanowany, zwłaszcza jeżeli rodzice wybierają się nań z małymi dziećmi. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakiej formie będzie się chciało spędzić czas. Zakładając jednak, że rodzice nie planują stacjonować cały czas w jednym pensjonacie i że nie będą zadowalali się wyłącznie wyjściami na miasto, a jednak zdecydują się na codzienne wyjście na szlak, przygotowania powinny przebiegać zupełnie inaczej.

Po pierwsze, jeżeli mamy maleńkie dzieci, musimy uważać na zmiany wysokościowe. To dotyczy noworodków, ale też w ogóle maluchów przynajmniej do trzeciego roku życia. Jeśli weźmiemy pociechę na dwa tysiące metrów, wtedy musimy liczyć się z konsekwencjami. Po trzecim roku życia można to robić, wybierać trzeba jednak takie szlaki, po których będziemy w stanie iść z dzieckiem siedzącym na barana. Maluch może się bowiem rozmyślić w połowie drogi i żeby z nim dojść na szczyt, trzeba będzie go wziąć na ręce.

Druga rzecz związana z wyjazdem w góry – trzeba zadbać o to, żeby dziecko miało odpowiednie ubranie. Po pierwsze, musi mieć kilka warstw, czyli być ubrane na cebulkę. Pogoda zmienić może się w każdej chwili i wtedy trzeba decydować, którą warstwę zdjąć albo założyć, żeby dziecku nie było ani za zimno, ani żeby się nie przegrzało.

Warto wyposażyć malucha w pelerynę albo płaszcz przeciwdeszczowy, bo parasol nie zawsze jest poręczny, a na pewno nie zawsze bezpieczny – zwłaszcza wówczas, kiedy trzeba iść i mieć wolne ręce, aby zachować równowagę i ewentualnie musieć się o coś wesprzeć. Kolejną ważną rzeczą podczas wyjazdu w góry całą rodziną jest zadbanie o buty dziecka. Muszą być one bardzo wygodne, jak również dobrze trzymać się podłoża. Ważne, żeby podeszwa się nie ślizgała, nie zawsze da się bowiem iść z maluchem za rękę. Trzeba zadbać w ten sposób o bezpieczeństwo swojej pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *